CSRD: Nová evropská směrnice mění hru v oblasti udržitelnosti a reportingu

Autor

Lukáš Závozda

Datum publikace

04/01/2024
Aktuality

Evropský parlament přijal v listopadu 2022 novou směrnici s názvem Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), která nabyla účinnosti dne 5. ledna 2023. CSRD především značně rozšiřuje povinnosti společností týkající se poskytování informací o udržitelnosti a zavádí podrobnější požadavky na reportování o dopadech podniků na životní prostředí, sociální standardy, lidská práva a rizika spojená s udržitelností (tzv. ESG reporting).

Kdo se bude muset směrnicí CSRD řídit a jaké jsou její hlavní cíle?

CSRD nahrazuje předchozí Non-Financial Reporting Directive (NFRD) z roku 2014 a rozšiřuje svůj dosah na širší spektrum společností. Členské státy mají povinnost implementovat CSRD do svých právních předpisů do 18 měsíců od data její platnosti. Pro společnosti s více než 250 zaměstnanci a obratem přesahujícím 40 milionů eur, (či bilanční sumou roční rozvahy více než 20 milionů eur) se nová pravidla budou aplikovat od 1. ledna 2024, zatímco ostatní společnosti, včetně těch obchodujících na burze, se jimi budou muset řídit nejdříve od 1. ledna 2025.

Alespoň část povinností dle CSRD se nicméně pravděpodobně přenese na všechny dodavatele větších společností, které od svých dodavatelů pro účely nefinančního reportingu budou povinnosti a dodávání příslušných dat dle ESG standardů již brzy vyžadovat.

CSRD je součástí většího právního rámce pro udržitelné financování a má za cíl nasměrovat  Evropskou unii k transformaci na moderní a udržitelnou ekonomiku s nulovými emisemi uhlíkových plynů a efektivním využitím obnovitelných zdrojů.

Nefinanční reporting

Společnosti podléhající novým povinnostem budou muset poskytovat podrobnější nefinanční ESG reporty. CSRD obsahuje specifické pokyny ohledně obsahu těchto reportů, včetně stanovení cílů udržitelnosti a klíčových ukazatelů výkonnosti společnosti. Nově bude také nutné zveřejnit informace o společenské odpovědnosti celého dodavatelského řetězce. Standardy reportování budou řízeny rámcem Evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS).

Nové příležitosti

Rozšíření obsahu a standardů ESG reportingu přináší společnostem kromě zvýšení byrokratické zátěže také několik výhod. Ty zahrnují snazší přístup ke kapitálu, protože ESG kritéria jsou stále více brána v úvahu při poskytování úvěrů. Rostoucí společnosti s udržitelným modelem fungování se stávají atraktivnějšími pro investory a partnery, což vede ke zvýšení konkurenceschopnosti. CSRD také otevírá dveře k finanční dotační podpoře ze strany Evropské unie pro projekty udržitelnosti.

Celkově lze říci, že CSRD představuje důležitý krok směrem k udržitelnému rozvoji, klade důraz na společenskou a environmentální odpovědnost a přispívá k transformaci evropské ekonomiky k udržitelné budoucnosti.